Category: Ciekawe sprawy

Obowiązki wynikające z bycia współwłaścicielem samochodu /prawo cywilne/

Klientka jest współwłaścicielką samochodu osobowego, jednak nie użytkuje go i nie jest w jego posiadaniu. Jak to się przekłada na obowiązek posiadania ubezpieczenia OC? I jakie są skutki spowodowania wypadku komunikacyjnego przez współwłaściciela samochodu, w wypadku, gdy nie zawarto ubezpieczenia OC?

Continue reading

Karta Polaka a Karta stałego pobytu, możliwość kształcenia się przez cudzoziemca w Polsce /prawo administracyjne/

W związku z emigracją na tle zarobkowym, jeden z naszych Klientów pochodzenia ukraińskiego wraz z rodziną przeprowadził się do Polski. Ponieważ bardzo zależało mu na dostępie do edukacji skierował do nas dwa pytania – czy jego małoletnia córka może uczęszczać nieodpłatnie do polskiej szkoły? A po drugie, czy on sam może podjąć nieodpłatnie studia licencjackie, posiadając już tytuł magistra zdobyty na Ukrainie? Continue reading

Jadłospis w zakładzie karnym /prawa człowieka/

Klient umieszczony w zakładzie karnym cierpi na przepuklinę, cukrzycę oraz przewlekłe zapalenie trzustki. Choroby te są wynikiem wcześniejszego zamieszkiwania lokalu socjalnego bez dostępu do ubikacji i bieżącej wody. Według Klienta posiłki, które spożywa w zakładzie karnym nie są przygotowywane zgodnie z zaleceniami lekarza. Stąd pytanie – jak powinien wyglądać jadłospis w zakładzie?

Continue reading

Opłata cmentarna a grób murowany /prawo administracyjne/

Rodzina Klientki wykupiła odpowiednie miejsce na cmentarzu i zbudowała grób murowany w celu pochowania w nim kilku członków rodziny. Powstał problem, czy tak wykupione miejsce należy opłacić raz, czy trzeba odpowiednio uiszczać opłatę za każdą pochowaną osobę co 20 lat.  Continue reading

Co zrobić, gdy do uzyskania emerytury zabrakło jednego dnia? /prawo pracy/

Jeden z naszych Klientów pracował w stoczni. Z tytułu pracy w ciężkich warunkach wystąpił  z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę. Wniosek został trzykrotnie odrzucony przez pracodawcę, w związku z czym sprawa dotarła do sądu pracy. Zgodnie z dokumentacją do uzyskania emerytury naszemu Klientowi brakowało przepracowania jednego dnia. Pojawia się w związku z tym pytanie – czy należała mu się wcześniejsza emerytura?

Continue reading

Coś nowego: nasze ciekawe sprawy

Od teraz regularnie publikować będziemy najciekawsze kazusy, nad którymi pracowaliśmy w Poradni.

 

Zapraszamy do lektury!